Erkek Çocuk Yetiştirmek Çok Daha Zor!!!

IMG_0230

Aslında toplumda erkek çocuk yetiştirmek, kız çocuk yetiştirmekten çok daha zor!

Evet her ikisinin de zorlukları var! İki kız ve bir erkek annesi olarak, erkek çocuklarının üzerindeki baskı daha fazla!

“Erkek kısmı iş yapmaz!” en çok kullanılan kelimedir mesela! Hayır efendim! Yok öyle bir şey. Erkek kısmı gayet de güzel iş yapar. Tabakları masaya güzelce koyar, yerleri süpürmeye yardım eder bunun gibi birçok ev işini yapabildiği gibi.

Mesela bugün Odelia ve arkadaşım, JJ’yle oynamak istemeyince yemek yaparken mutfağa çağırdım beyefendiyi. Eline verdim sosisle yağ bıçağını. Yemek için kesmesini istedim. O kadar çok sevindi ki! O yemekten 3 tabak yedi!!! Odelia “Ellerine sağlık JJ” (Çünkü sırf sosisleri kestiği için tü yemeği JJ yapmış oldu! Ben sadece yamak olarak ona eşlik ettim!) JJ kendisiyle gurur duyarak “bir şey değil!” dedi.

Evet, çocukların kendileriyle gurur duymaları kötü bir şey değil. Bırakın çocuklar kendileriyle gurur duysunlar. Bir şeyleri yapmalarına izin verin! Belki bizim için küçük olabilir yapacakları şey, hatta arkalarından daha fazla iş de çıkabilir ama çocuklarınızın nasıl birer bireyler olmaları gerektiğini şimdiden göstermeniz gerek.

Bırakın başkaları ne derse desin! Çocuklarınız başkalarının laflarından çok daha önemli! IMG_0246

“Erkekler ağlamaz!” beni benden alan başka bir cümle! Niye erkekler ağlamaz? Onların canı yanmaz mı? Düştüklerinde gelip annerine sarılınca ne olur ki? Ben oğlum ağladığında gidip ona sarılıp, acısı bitene kadar ağlamasına izin veriyorum! Ağlamak ta bir duygu ifadesidir. Korktuğunda, incindiğinde, sevindiğinde, yorulduğunda erkeklerin de ağlamaları gayet normal!

Her ağladığında oğlunuza sarılıp sakinleşmesini bekleyin! Ona erkek adamın da ağlayabileceğini öğretin oğlunuza!

wpid-dsc_0414.jpg

“Ama o erkek!” diye kayıranlar var oğlanları! Eee, erkekse ne değişir? Unutmayın ki erkek diye oğlunuzu diğer çocuklarınızdan ayıramazsınız! Erkekse diğer çocuklarınızdan üstün değildir. Mesela bugün birisiyle konuştum. Üç tane çocuğu vardı bu adamın! İki kız, bir erkek… “Oğlum çok akıllı, tüm ödevlerini ablalarına zorla yaptırıyor. Onları dövmeyle tehdit ediyor… Biz de oğlana kıyamıyoruz. Mecburen kızlara yaptırıyoruz ödevlerini!” bu sohbetin neresinden tutarsanız elinizde kalır! Çünkü ben hiçbir yerinde doğru olan bir hareket göremedim ama konumuzla alakalı olan yeri oğlan olduğu için, kız kardeşlerini ezebiliyor… Hatta ileriye gidip dövme tehdidinde bile bulunabiliyor.

Kız ve erkek çocuklarının arasında hiçbir fark yok!!!

İzin vermeyin hem kendinize, hem çevrenizdekilere!!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s