Ev Eğitiminde İzlediğimiz Yöntemler

Geçen gün 5 yaşındaki Odelia (#1 olurlar kendileri) kitapçıkları bitirip, gerçek bir kitap okumaya başladı. Tabiki birinci seviye ama 24 sayfalık bir kitap. Arada benim yardımlarım da oldu tabi. Bildiğiniz gibi biz ev eğitimi yapıyoruz. Bu kararımızda arada bir gel gitlerimiz olsa da gittiği yere kadar çocuklarımızın eğitimini ben üstlendim. Bazı konuları tamamen David’e havale ettim. Bir çok kişi evde eğitimi nasıl yaptığımızı merak ediyorlar. İşte bizim evde eğitim serüvenimizin bir kısmı:

1. Size ve çocuğunuza en uygun zamanı seçin!

Bu günün her hangi bir saati olur. Bizim için kahvaltıdan sonraları çok daha iyi oluyor. Hazır herkes dinçken, kafamız günün stresiyle dolu değilken hem benim sabrım tavanlarda oluyor, hem de çocuklar daha iyi anlayıp kavrıyor. Çok acil durumlar dışında her gün aynı saat disiplininiz olsun. Hem siz hem de çocuklar için bir rutin haline gelir. 

2. Çocuğunuzun seviyesine göre ilerleyin!

Çocuğunuzu sizden iyi hiç kimse tanıyamaz! Çocucuğunuzun neyleri sevip, neyleri sevmediğini bilmeniz lazım. Mesela Odelia resim yapmayı çok seviyor. Jj ise tam tersi! Odelia sayıları hayvanlarla beraber öğrendi! Jj ise arabalarla, gemilerle. Odelia yazma alıştırmalarına çok daha erken başlarken, Jj daha yeni yeni başladı. Harfleri daha çabuk öğrendi Jj! Demem o ki çocuğunuza göre konuları ayarlayın. 

3. Çocukları  bunaltmayın!

Her çocuğun sıkıldığı anlar vardır! O yüzden ders zamanlarını kendinize göre değil de çocuğunuza göre ayarlayın! Bazı çocuklar 3 sayfa matematik yapmak isterlerse bırakın yapsınlar! Mesela Odelia okumaya bayılırken, Jj rakamlar için yanıp tutuşuyor! Odelia’ya iki sayfadan fazla matematik dersi veremezken, aynı anda Jj için iki sayfadan fazla okuma dersi veremem! Ev okulu yapmamızdaki amacımız, çocukların eğlenerek gerçek anlamda öğrenmeleri. 

4. Keşif günlerine çıkın! 

Haftada bir defa da olsa keşif günlerine çıkın! Mesela bir müzeye gidin! Yada bir tarlaya gidip bir kaç tane de olsa mahsül toplamasına izin verin! Bırakın toprakla oynasın! Aynı anda topraktaki vitaminler nelerdir, toprak ne işe yarar, bize faydaları nelerdir gibi konularda sohbet edin! Ya da sıcak havalarda deniz kenarına gittiğinizde denizle ilgili konuları anlatın, sorular sorun çocuklarınıza! Bırakın onlar keşfetsinler. 

5. Sosyalleşin!

Yapabildiğiniz kadar dışarı çıkın, çocuklarınıza etkinliklere, diğer ailelerde beraber zaman geçirmeye bakın! Göreceksiniz ki çocuğunuz sosyalleşme konusunda pek zorlanmayacaktır! 

6. Dersleri günlük hayatınıza geçirin!

Mesela domates yerken çok da güzel matematik dersi yapabilirsiniz! Ya da sebzele yerken hangi besin değeri olduğunu, ne işe yaradıklarını, bize olan faydalarını konuşabilirsiniz! Bunun gibi birçok örnek yapabilirsiniz! 

Biz bunları yaparken çocuklarımızın Montessori tarzında öğrenmelerinden yanayız! Çocuklar hem öğreniyorlar, hem becerilerini geliştiriyorlar hem de kendi kendilerine yetebilmeyi öğreniyorlar! 

Umarım yardımcı olabilmişimdir….

Not: reklam veya tanıtım yazılarınız için rejoicingmama@aol.com a yazabilirsiniz

<

p style=”text-align:center;”>

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s