Farklılar mı???

IMG_1884

Normalde kısa bir süre sonra yazmayı düşünmüyordum. Yarın akşamdı benim planım. Ama yakın zamanda kaç kızın kaçırıldığını, tecavüze uğradığını, kadınların sadece doğum makinesi olduğunu görünce, hikayeleri duyunca dayanamadım. Yazmak şu sıralar en rahatladığım eylem. Eğer ben buraya yazmasaydım, birisine her an patlayabilirdim. Öyle küçük bir patlama da olmazdı. Atom bombası halt etmiş yanında.

Biliyorum genelde annelikle ilgili yazıyorum. Bu biraz sıradışı olacak ama ebeveynlerin üzerinde durması gereken en ama EN ÖNEMLİ konu!!! Cinsiyet ayrımı! Kadın tecavüzleri, bebek istismarları, çocuk tecavüzleri ve tacizleri.

Bugün en az 3 ya da 4 kadın istismarı,tecavüz haberleri okudum. Mardin’deki küçük kızın hikayesini okudum. Gözyaşlarıyla, bu hikayedekilerin pişkinliğinden, insanlıklarından midem bulana bulana okudum. Sonra döndüm Abbey’e baktım. Odelia ile JJ’in resimlerine baktım (Abbey su çiçeği olunca baba aldı büyükleri gitti 2 günlüğüne tatile)! Gözlerimden irice iki yaş düştü. Tekrar baktım resimlere. Abbey’e bir sarıldım önce. Bu kadın katliamlarına kurban gitmiş kadın arkadaşları düşündüm önce. Tecavüze uğrayan küçük çocukları! Onların annelerini. Kim bilir anneleri nasıl da gözünden sakınıyordu kızlarını? En son ne zaman kızlarının ne kadar önemli olduğunu söylemişlerdi? Belki de tüm bu mahalle baskıları da kızlarını korumak içindi. Belki de katilleriyle evlenen kızlarının yuva kurup, artık kim ne derleri koca tarafına havale etmeyi düşünüyorlardı. Elalem şu eteği giydi, şu çocukla konuştu dediği zaman babalarının sopaları peki? Baba ne düşünüyordu? Daha 16’sına girmiş kızı sırf bir çocukla konuşurken görüldü diye düğün dernek kuran babanın aklından geçenler neydi acaba? Belki sevgisini göstermenin toplumda ayıp olduğunu düşünüyordu, belki cahildi (sakın yanlış anlamayın! Ben bir çok üniversiteyi bitirmiş cahil de gördüm. Diplomayla alakası yok yani), belki belki belki….

Belkiler o kadar çok ki!!! Ne yapsak ne etse bu belkilerden kurtulamıyoruz. Malesef biz anneler çoğu zaman bize yapılanın aynısını kendi çocuklarımıza yapıyoruz. Kendileri de hiç görmediği adamla evlendirilirken, aynı şeyi kızlarına yapan annelerin sayısı, bundan ders çıkarmış annelerden binlerce kat daha fazla malesef!

Biz anneler babalar, çocuklarımıza neler öğretiyoruz kendileriyle ilgili?

Çocuğa büyüklere saygıyı öğretirken, biz çocuklarımızın önce kendilerine saygı duyması gerektiğini öğretiyor muyuz? Çocuklarımızın kıyafetlerini seçerken onların fikrini soruyor muyuz? Ya da kendilerini sevmelerini öğretiyor muyuz? Ne alaka diyenleri duyuyor gibiyim. Ne mi alakalı? Anlatayım arkadaşım. Eğer bir çocuğun kendine saygısı olmazsa, özgüven denilen şeyin peşinden beraber daha çok maraton koşarız. Kıyafet ne alaka? Kıyafetteki maksat, bunun çocuğun kendi bedeni olması. Kendisi neyin içinde rahatsa, neyin içinde kendisini güzel hissediyorsa onun içinde olmalı. Bu kendi bedeni. Çocuk istediği zaman, kendisi tercih etmeli küpeyi. Kulak onun kulağı. Beden onun bedeni. Bencil olmamayı, kendine aşık olmamayı öğretiriz ya, bunu yaparken de bayağı bir abartırız. Bu da yanlış işte. Çocuk kendini sevmeli. Her kusuruna rağmen.Çili mi var, çillerin onun yüzünde ne kadar güzel durduğunu anlatın. Bunun gibi özellikleri onun en sevdiğiniz yanlarından bir tanesini anlatın!!!

Bunu anlatırken de cinsiyet ayrımı yapmayın ama! “A benim aslan oğlum kaç tane kız var sınıfında? Yakışıklı kerate kızlar yandı. Sevgilin var mı oğlum? Aç bakayım uzulunu, göster komşu teyzeye…” gibi toplumumuzda pek yadırganmayan ama tam anlamıyla söyleyenlerin ağzına vurulası cümlelerden, deyimlerden uzak durun! Kusura bakma oğlunuz padişah değil! Tüm kızlar sırayada girmiyor. Hele ki o küçük yaşta…

Peki bu sözleri oğlunuz için sarfederken kızınızla sohbetleriniz ne alemde? Aynı cümleleri kurabilir misiniz? Cevabınızı kendinize söylemeniz yeterli.

Bu bizim yetiştirmemizle ilgili. Ağaç yaşken eğilir diyorlar ya ona benzer bu durum. Kız ve erkek çocukları fiziksel olarak farklılar, belki duygusal olarak faklılar ama önem olarak, değer olarak AYNILAR! Benim kızım ev işlerinde yardım ediyorsa, oğlum da etmek zorunda. Eğer kızım kardeşine şiddet uygulamıyorsa, bu oğlum için de geçerli. Oğlum eğer arkadaşlarıyla bir yere gitmek istiyorsa, kızım da arkadaşlarıyla gitmeli… Oğlumun kız arkadaşı olduğunda durumu nasıl karşılıyorsam, kızımın erkek arkadaşı olduğunda da aynı karşılamalıyım! Böyle yapmalıyız.

Malesef ülkemizde, o kadın katliamında başrolü oynayan insan olmayı becemememiş tek hücreli terliksi hayvan olan mahlukların sayısı gün geçtikçe artıp, daha cesaret buluyorlarsa bu mahluklar ülkede çocuk yetişmede ters giden birşey var demektir!

Kadına değerini, haklarını, vücudunun kendisine ait olduğunu öğretmedikçe biz ebeveynlerde ters giden birşey var demektir.

Bu hayvanlar artış gösterince, cesaret alınca başkalarından, yasalardan biz de ters giden bir şey var demektir.

“Tecavüze uğrayan kadının orucu bozulmaz” dedikçe şarlatanlar, bunları iyi bir şeymiş gibi gösteren medya oldukça, biz de böyle sustukça insanlığımızı kaybediyoruz demektir.

Kadın 11 tane çocuk doğurup, üstüne bir de kumayı ev işlerinde yardımcı olur diye kabul ediyorsa, erkektir döver, erkeğin elinin kiri yapar diyorsa kimse bana medeniyetten ordan buradan konuşmasın! Bizim önce kendi insanımızı, kendi kadınımızı, erkeklerimizi, kendi çocuklarımızı ama en önemlisi de KENDİMİZİ eğitmemiz şart!!!

Yoksa daha çok hayvanlar ürer, her yere saldırmaya başlarlar. Belki bizim de sevdiklerimizi incitmeye kalkarlar kim bilir?

NOT: Bu mahluklara hayvan dediğim için bütün HAYVANLAR ALEMİNDEN özür dilerim. Çünkü bunlara koyacağım lakaplar +18 yaş uygulamasına takılır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s