Colombo 1. Bölüm.

DSC_0160

Colombo! Jaffna’dan sonra bize çok iyi gelen bir şehir. Colombo Sri Lanka’nın başkenti ve bu a ünvanı da adının hakkıyla veren bir yer.

Biz doğallık, yeşillikten yana olduğumuz için Jaffna çok iyi bizim için. Şayet Colombo çok çok farklı! Fazla yeşillik yok. Büyük mağazaları var. Orada yaşayanların çoğu İngilizce’de biliyor. Bu yüzden eşim olmadan da çoğu işimi halledebildim. Özellikle Petta’ya yakın up uzun bir sahili var. Dolayısıyla bu sahil çok da kalabalık oluyor. Çocuklarla yapacak çok aktivite var Colombo’da.

Yemekleri burada da çok acı. Hatta öyle ki tüm Sri Lanka’daki küçük çocuklar bizim Adana kebapı yeteri kadar acı değil bu diye beğenip yemezler. Biz bir lokma yemek, bir koca bardak suyla idare ediyoruz. Sri LAnka’yı  ziyaret etmeyi düşünüyorsanız acıya hazırlıklı olun!

Mesela Jaffna’da pek sebze sevmezler. Genelde herşeyleri balık. Çok iyi, çok lezzetli ama bir noktadan sonra insan gerçekten de bıkıyor. Mesela ben Türkiye’ye döndüğüm zaman bir yıl balık görmek istemiyorum. Neredeyse 1,5 ay boyunca her gün iki öğün balık yiyince bu hale geliyor insan. Öyle ki Cuma günlerini dört gözle bekliyorum ben! Hindulara göre kutsal gün olan Cuma’da vejeteryan taklidi yapıp yumurta bile pişirmek yasak olunca, mecburen beğenmedikleri sebzeleri pişiriyorlar. Bu benim en sevdiğim gün. En azından biraz da olsa sebze yiyebilirim!

Colombo bunun tersi. Evet orada da balık yiyorlar ama buradaki kadar değil. Mesela restorantlarda her gün farklı farklı sebze bulabilirsiniz. Ben vejeteryan değilim ama sebze yemeğe bayılıyorum. Belki de Türkiye’deki et ve balık fiyatlarından bu alışkanlığı kazandım ama şimdi tadını çıkartıyorum sebzelerin. Yemek konusunda çeşitlilik fazlasıyla var Colombo’da.

DSC_0086

Meyve çeşitliliği de Jaffna’dan daha fazla. Mesela çocukların en çok sevdiği bu Yıldız Meyve (Star Fruit)! Öyle ki bir kilosunu, bir oturuşta bitirdiler. Evet ben de izin verdim çünkü Jaffna’da fazla meyve de yok. Yetiştirme imkanı çok daha fazla. Ama çoğunlukla Hindistan Cevizi, Mango ve Wood Apple yetiştiriyorlar. Biraz da tembellik herhalde. Çünkü bu kadar alan olmasına rağmen kendi sebzelerini, yeşilliklerini yetiştiren yok.

DSC_0118

Bizim çocuklar Colombo’yu daha çok sevdiler. Belki de her gün farklı bir şeyler yaptığımız içindir.

DSC_0131 Mesela haftaya tekrar Colombo’ya gideceğiz. Bu sefer Kandy ve başka bir kaç yeri daha ziyaret edeceğiz. Bu arada Colombo gezimiz sadece bu resimlerle sınırlı değil. En az 2 post daha çıkar. Onları da Pazartesi falan paylaşacağım.

Ama son iki sözüm şunlar: Colombo ziyaret edilmesi olmazsa olmazlardan bir yer.

İkincisi ise bizim gibi küçük bebeleriniz varsa babywearing (kangurusuz) yapamayacağınız bir yer. Bizim gibi unutup sonradan pişman olmayın. Bu sefer bizim bavula koyacağımız ilk şey Kanguru olacak!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s