Aaa Ne Kadar Şımarıksın

  
Kendimizden küçüklerle konuşurken ne kadar da rahatız değil mi? Yaşıtlarımıza yada arkadaşlarımıza kullanamayacağımız çoğu kelimelere çocuklara çok kolayca söyleyebiliyoruz. Ister kendi çocuğumuz olsun, ister arkadaşlarımızın çocuklarına. Çocuktur anlamaz cümlesinin arkasına sığınıyoruz. Bahanemiz bu oluyor. Aslında bu cümlenin doğruluk payı yok desem size. Bu arkasına sığınılan bahanemizin gerçeklik payı yok.

Çocuklar herşeyi anlıyorlar

Ben çocuk psikolojisinde uzman değilim ama yakında 4 çocuk annesi Olacağım. Annelik tecrübesi diyelim bu konudaki düşünceme. 

Çocuklara sıfat takmak pek doğru gelmiyor bana. Özellikle şımarık, yaramaz, çirkin, kötü bunların en başında geliyor. Çocuklar bu sıfatlardan nefret ediyor. Ben de öyle. Malesef bir kaç Kişiyi uyarmak durumunda kaldım. Çocuklarıma, onların yanında böyle Sıfatları kullanmayın. Kendi çocuklarınıza da kullanmayın. Çocuklar bu sıfatların doğruluğuna o kadar çok inanıyorlar ki, artık bu sıfatlara yapışık yaşamaya başlıyorlar. 

Çocuktur anlamaz diyerek memleket meselelerini de konuşmayın yanlarında. Şayet ben bile duymaya dayanamıyorken, küçücük beyinlerinde canlananları bir düşünün. 

O yüzden çocuklara kullandığımız kelimeleri önce bir düşünüp tartalım. Dilin kemiği yoktur ama kelimeler atılan oklara benzer. Bir daha geriye alamayız. 

Yaşıtlarımıza, arkadaşlarımıza söyleyemeyeceğimiz sözleri, söylenmeyelim küçüklere. 

Yarının Büyükleri belki DÜNYAYI da memleketin gidiş hattını da değiştirir belki.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s